Objavljeno 18. ožujka 2024.
Napojnica je neoporeziva do iznosa od 3.360 eura po osobi na godišnjoj razini (do šesterostrukog iznosa osnovnog osobnog odbitka), a prilikom isplate radniku poslodavac mora podnijeti JOPPD obrazac. Napojnica iznad zadanog propisanog iznosa oporezuje se po stopi od 20% bez plaćanja doprinosa.
Iznos napojnice se ne iskazuje na računu, već poduzetnik mora uz fiskalizirani račun odmah prijaviti i ostvarenu napojnicu putem električnog naplatnog uređaja, tj. iznos napojnice i način njezina davanja (gotovina ili kartica).
Porezna uprava je izdala dosta detaljnu uputu o fiskalizaciji napojnica, a bitno je istaknuti da samo fiskalizirana napojnica ima povoljniji porezni tretman.
Poduzetnik mora u evidencijama i knjigovodstvenim ispravama osigurati podatak i o ostvarenim napojnicama, tj. voditi ih na posebnom knjigovodstvenom kontu. Bitno je naglasiti da se svota primljene napojnice ne uključuje u svotu blagajničkog maksimuma
Porez na dohodak na napojnicu obračunavaju, obustavljaju i uplaćuju poduzetnici/ugostitelji do 15. dana u mjesecu koji slijedi nakon mjeseca u kojem su ostvarene napojnice. Ugostitelji su obvezni Poreznoj upravi dostavljati izvješća o isplaćenim primicima po osnovi kojih se utvrđuje drugi dohodak i obustavljenom i uplaćenom porezu na dohodak, u propisanom roku, na propisanom obrascu.
Primatelj napojnice (npr. konobar) koji ju je primio kod dva ili više poslodavaca obvezan je svakom isplatitelju prije isplate dostaviti pisanu izjavu je li kod drugog poslodavca ostvario isplatu napojnica i u kojem iznosu te u slučaju da su te napojnice već dijelom isplaćene za isto razdoblje, neoporezivo se može isplatiti samo razlika do propisanog iznosa. Porezna uprava može putem sustava ePorezna, na temelju podataka iz svojih službenih evidencija, omogućiti poduzetnicima/ugostiteljima uvid u podatke koji se odnose na isplaćene neoporezive primitke po osnovi napojnice. Tada, npr. konobar, ne mora davati posebnu izjavu jer poslodavac već ima uvid u njegove podatke. U slučaju uočenih nepravilnosti, Porezna uprava može naknadno od isplatitelja napojnice zatražiti ispravak podnesenog izvješća po primatelju napojnice.
Naravno, pitanje je i kako raspodijeliti napojnicu, osobito ako vas poslužuje više osoba. To pitanje ne rješavaju niti radnopravni propisi niti porezni propisi. Stoga bi poslodavac, radi pravne sigurnosti, internim aktom (odlukom) trebao definirati način podjele napojnica između radnika.
Vezano za napojnice, JOPPD obrazac ima nove šifre:
4056 - Primici od kojih se utvrđuje drugi dohodak po osnovi nagrade za dobro obavljenu uslugu (napojnice)
74 - Nagrade za dobro obavljenu uslugu (napojnice) do propisanog iznosa.
Link na obrazac
Porezni propisi (Zakon o porezu na dohodak, Zakon o fiskalizaciji u prometu gotovinom, Zakon o obveznim doprinosima) propisuju porezni tretman napojnice, način prijave podataka o visini ostvarene napojnice te praćenje podataka o napojnici kroz razne knjigovodstvene evidencije. Međutim, porezni propisi, što je normalno i uobičajeno, ne određuju ostale odnose koji su predmet dogovora između poslodavaca i radnika.
Pitanje utjecaja napojnice na ostala prava radnika ne proizlazi nužno iz novih izmjena propisa, ali ih apostrofira - kako se to popularno kaže. Ako radnik ima zaštićeni račun, napojnica dijeli 'sudbinu' plaće – u istom omjeru kao i plaća isplaćuje se na zaštićeni/redovan račun. S obzirom na to da je napojnica redovni prihod, primljeni iznos napojnice utječe na limit za uzdržavanu osobu, limit za dječji vrtić i limit za dječji doplatak, ali i na povoljniji kreditni rejting radnika u banci.
U želji da klijentima ponudi ne samo najbolju uslugu, nego i proizvode, Roto dinamic je i ekskluzivni uvoznik nekoliko prestižnih internacionalnih brendova vina, piva i žestokih pića iz artisan kategorije.